Vaše informovanost je naší prioritou

Maláčová: „Konec vykořisťování, nemocenská od prvního dne nemoci.“

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (zdroj: Novinky)

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (zdroj: Novinky)

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) vítá zrušení třídenní karenční doby a hovoří o začátku konce vykořisťování českých zaměstnanců.

„Od 1. července se zaměstnancům vrací nárok čerpat nemocenskou i během prvních třech dní jejich nemoci a končí tím jedna z vykořisťovatelských praktik českého podnikatelského systému. Doposud se museli čeští občané smířit buďto s tím, že se v důsledku své nemoci vzdají tří dnů svého platu, nebo že budou do práce docházet nemocní a ohrozí tím zdraví sebe i svých spolupracovníků.

Vzdát se tří dnů výplaty je pro mnohé rodiny likvidační, jelikož stát nedokáže svým občanům zajistit dostatečnou finanční gramotnost. Ti si bez ostychu půjčují peníze na vánoční dárky, dovolené a podobné zbytečnosti a nedokáží si vypracovat udržitelný rodinný rozpočet bez dluhů a s dostatečnou finanční rezervou pro výjimečné situace. V České republice se tak nyní nachází více než 800 000 občanů v exekuci.

Nepřipadá proto v úvahu, aby čeští podnikatelé bránili těmto lidem v přístupu k penězům, které si u nich nemohli z důvodu nemoci odpracovat. Hrubě odmítám námitky, že zrušení třídenní karenční doby povede opět k vysoké míře simulování, jako tomu bylo před jejím zavedením. Čeští občané jsou slušní a pracovití lidé, kteří by se k podobným podvodům nesnížili.

Abychom mohli tuto novelu prosadit, museli jsme souhlasit s jistými finančními úlevami zaměstnavatelům, v důsledku nichž státní rozpočet přijde přibližně o 3 miliardy korun. To je nicméně problémem Ministerstva financí, které je v gesci hnutí ANO, nikoli problémem Ministerstva práce a sociálních věcí, v němž jsme pyšní na odvedenou práci, z níž budou profitovat všichni poctivě pracující občané.“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Je povoleno základní HTML. Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Odebírejte vlákno tohoto komentáře pomocí RSS.

%d blogerům se to líbí: