Vaše informovanost je naší prioritou

Schillerová: „Doufáme, že zvýšení spotřební daně nikoho od konzumace alkoholu neodradí.“

Ministryně financí Alena Schillerová (zdroj: iRozhlas)

Ministryně financí Alena Schillerová (zdroj: iRozhlas)

Ministryně financí Alena Schillerová se rozhodla prosadit zvýšení spotřební daně z tabáku o 10 % a z alkoholu o 13 %. Věří, že to české občany od konzumace těchto látek neodradí a státní pokladna díky tomu získá desítky miliard ročně navíc.

„Pan premiér Babiš za mnou přišel s problémem, který bylo nutné vyřešit. Ve státní kase došly peníze. Takovou státní kasu je samozřejmě nutné znovu doplnit tak, aby bylo možné z ní opět čerpat finance na všechny slíbené slevy, přídavky a dotace. Bylo by sice vhodné plánovat státní rozpočet tak, aby podobné problémy nenastávaly příliš často, ale současný systém našim voličům vyhovuje více.

Naše ministerstvo proto vyhotovilo analýzu, jejímž cílem bylo zjistit, jaká daň by do státní kasy mohla potenciálně přinést největší zisky. Sice jsme se před volbami zavázali k tomu, že žádné daně zvyšovat nebudeme a že dokonce snížíme DPH na točené pivo, ale to bylo ještě předtím, než jsme vyčerpali státní rezervy.

Výsledky analýzy přinesly zajímavé poznatky. Když to zjednoduším, čeští občané se řadí mezi jedny z největších uživatelů drog na světě. Prodej nelegálních drog zatím bohužel zdanit nemůžeme, můžeme ale zvýšit zdanění prodeje těch legálních. Proto jsme se rozhodli zvýšit spotřební daň z tabáku o 10 % a spotřební daň z lihu o 13 %.

Nemyslíme si, že by to české občany mohlo nějak odradit od užívání těchto látek. Právě proto, že si naši občané nedokáží tyto produkty odpustit, i kdyby to znamenalo, že už jim nevystačí peníze na chleba, považujeme zvýšení této daně za skvělé řešení prázdné státní pokladny. Jen z Hradu počítáme se zvýšením příjmů o přibližně půl milionu měsíčně.

Čeští občané se v současném silném ekonomickém růstu mají velice dobře, jejich příjmy jsou neobvykle vysoké, a tak je jedině správně, aby se úměrně tomu zvýšily i daně, abychom tak mohli zabezpečit, že z pracovitosti a úspěchu svých občanů bude prosperovat i stát.“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Je povoleno základní HTML. Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Odebírejte vlákno tohoto komentáře pomocí RSS.

%d blogerům se to líbí: